The final clean-up:
🔗 [Link: flic.kr/p/2rLBoYr/]The final weigh-in: 1.1 grams!
🔗 [Link: flic.kr/p/2rLA8MU/]I looked at them under the scope to determine how much came from the river gravels and how much came from the crushed rocks. The stuff from the river is obvious because the flakes are well-rounded and flattened from being smashed by rocks. There are a few with rough edges, so those broke loose from the rock during crushing. You can see one near the top and one near the bottom that are not smooth.
🔗 [Link: flic.kr/p/2rLvAQ2/]Another closer view of two of the rough flakes.
🔗 [Link: flic.kr/p/2rLvAPW/]At least I didn't close out the season at zero.
Today's gold spot price is at $138.21 per gram. Since this is "raw" gold, it is considered to be only 80% pure. Mined gold contains alloys like silver, copper, platinum, and other impurities. So, 80% of spot value = $110.57 x 1.1 grams = $121.62.
Buyers will usually only pay 80% of spot, so the
sale value would be 80% of 80% of the spot price = $97.30.
That doesn't seem too bad until you factor in how long it took to get it. It probably took about 30 hours for scouting, digging, screening, panning, and travel time. That works out to around $3.24 per hour.
Flipping burgers pays better, but I don't pay taxes on gold. And the value of gold can go up without me doing any more work. The gold I dug up in 2011 doubled in value before I sold it. Today, it would be worth three times more if I had kept it.