Susan's Place Logo

News:

Visit our Discord server  and Wiki

Main Menu

Prices of Stuff in other Countries

Started by Cindy, January 13, 2012, 03:00:24 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Cindy

I was talking to VM about the price of food and it started us wondering what the real prices we in fact pay.

I'm in Adelaide South Australia. VM is in  USA.

For the sake of conversions. I looked them up current as the 13 Jan 2012 (I won't start the date argument again.)

1 pound = 0.5kg = 500g
1USD = 1ASD

0.5ASD = 0.5 Euros.

1USGallon = 4 AUS L

1USgallon = 1 Imperial Gall

Yes these are approximates.

Average Prices, from the local store/supermarket etc.

In Adelaide:
2 lamb chops, $18.00/kg 2 chops = $3.67, enough for a meal for me with vegies etc. ($US9.0 pound)

2 chicken breast fillets, skin off, $14.00 kg. $5.84, 2 meals for me with vegies etc. ($7.0/pound)

Premium veal $22.50 kg, 1 piece to make veal scalloppini $5.27. 1 meal with trimmings.

1 cooked roast chicken from the supermarket. 1kg = $10.  Uncooked about $6.00


Petrol today ( we have big fluctuations) $1.50/ L = $USD6/gallon.

Lets see how we compare!!

Cindy & Virginia Marie
  •  

Felix

Lol I don't eat meat or drive a car.  :D

When the site is less slow I'll post my local average prices for bread and coffee and stuff.
everybody's house is haunted
  •  

Cindy

I buy two loaves of bread for $6.00. I like the grain type stuff, if you buy them singly they are $4.86, each. This is Coles supermarket prices.
  •  

caseyyy

Quote from: Cindy James on January 13, 2012, 03:29:17 AM
I buy two loaves of bread for $6.00. I like the grain type stuff, if you buy them singly they are $4.86, each. This is Coles supermarket prices.

My god. I'm Canadian, so our dollars are similar and that's insane. I'd say your run of the mill whole grain loaf runs about $1-$2 here.
  •  

Cindy

This is what I sort of expected.
Please don't anyone get hung up on organic, vegetarian, carnivorous diets let us know.

I pay $3.40/doz  for eggs, yes caged, supermarket stock item. If I want organic uncaged eggs about $5,00-$700 a doz depending upon what they have been fed. Oh yea. I sort of don't believe them :laugh:.

Milk $1.60/L for the store item. Double for the none store item.
  •  

annette

We pay 1 euro and 76 cts for a litre of gasoline.
Welcome to Holland.
  •  

justmeinoz

I paid $2-49 for a loaf of multi-grain bread this evening.  $4-80 for 8 hot-cross buns.  I know it's January, but I like them and succumbed.  Prawns (shrimp) vary between $16 and $23 a kilo depending on size and where they are from.
"Don't ask me, it was on fire when I lay down on it"
  •  

Flan

I paid something like...
74 cents a litre for store brand hormone free milk
$5.92 for a kg of ground beef (weight/price converted)
$7.75 (!) for 2.2 kg of thai rice (grr, it's on sale for 2 bags for $10, naturally I didn't know at the time)
$4.48 for 6 gluten free hot dog buns :(
$3.89 for 453 g of butter (take that norway)
$4.65 for peanut granola cereal
$3.47 for gluten free mac and cheese
and $5.29 for a tiny tub of tuna salad (400 g)
Soft kitty, warm kitty, little ball of fur. Happy kitty, sleepy kitty, purr, purr, purr.
  •  

tekla

Gas is such a liquid market it's a moment to moment deal.  High in Cali of $3.70+ to rural Colorado which gets as low as $2.99 as of just now.

And don't forget that my momma told me, you better shop around... so I'll list prices that range from the average at Safeway (Whole Foods add more $$$) and at the bargin Outlet Store next to me, selling the same brands but right at the product experation date (which matters a lot more difference with some foods than others) or the Costco prices which I only have for some things which I do buy in bulk.

Bread is $2 next door, $3ish at Safeway, $4+ for fancy like Italian, or French, or Sourdough.  I can get the fancy bread about -$1.50 next door.

Coffee.  Starbucks et.all runs $11-16lb, good stuff from Safeway about $9, outlet $7-8 for 1.5-2lbs, Costco $8=2.5lbs.  I buy Costco roasted beans and mix them 50/50 with the expensive stuff from Pete's/Tully's so I'm making coffee here at CafeKat for about $6-7 per lb.

Peanut Butter (name brand) from $3-4 20 oz. at Outlet/Safeway, $8 for 2 48 oz. at Costco.

12-14 oz, box of Kellogg cereal is $5 for two

3 12packs of Pepsi for $11

Meat and veggies and fruit is always Safeway or the Farmers Market.  And the fruit and veggies I get here in Cali, in Sonoma County rock my world.  Iceberg lettuce .99 a head, apples .88 per lb, 18oz of blueberries $3.99, Avocados .88 each

Rib Roast/Steak is about $3-5 per pound depending on the cow, chicken goes down to .89 per lb depending on prep. 3lbs of good thick bacon is about $9,
FIGHT APATHY!, or don't...
  •  

Felix

My grainy-type bread costs about what Cindy's does, but Fred Meyer has really good sales for it about once a month (3 loaves for $4), so sometimes I get extra and freeze it.

I don't drink cow milk, but my soymilk costs about $3 per half-gallon.

I don't use butter, but my olive oil costs roughly $30 for I think around 5 liters.

Brown rice is around $1.20 a pound.

Ramen just went up from 7 for a dollar to 6 for a dollar.

69 cents for the canned tomatoes I like.

I can't actually think of other common foods I eat that I can remember the prices of.
everybody's house is haunted
  •  

Kreuzfidel

Cindy, my family in the US were flabbergasted when they heard how expensive gasoline is here in Adelaide.  I had to LOL last time I was in Los Angeles when I heard a woman say "everyone knows Los Angeles is the most expensive city in the world"...
  •