The exact pricing of my grocery trip last night for a multitude of frozen veggies, soy sauce, ranch, italian, cheese, BIG BAG OF RICE, lots of tomatoes/tomato sauce, 20 pounds of tofu, and various other groceries totalled up a whopping $70, for two people who eat enough for 5 people.
Yup, it's totally an expensive lifestyle.